Mevduat faiz oranları: 3 aylık ortalama %43,22

TCMB’nin 16 Ekim 2026 haftası verisine göre bankalar yeni açılan 3 aya kadar vadeli TL mevduata ortalama yıllık bileşik %43,22 faiz verdi; bankaların ilan ettiği basit faizle bu yaklaşık %37,60. 100.000 ₺, 92 gün sonunda stopaj kesildikten sonra yaklaşık 7.818 ₺ net getiri sağlar.

TL – 1 aya kadar%42,74Basit ≈ %36,15 · önceki hafta %42,88
TL – 3 aya kadar%43,22Basit ≈ %37,60 · önceki hafta %43,20
TL – 6 aya kadar%42,53Basit ≈ %38,74 · önceki hafta %42,23
TL – 1 yıla kadar%41,22Basit ≈ %41,22 · önceki hafta %41,27
TL – 1 yıldan uzun%38,32önceki hafta %37,57
Dolar mevduatı%2,79Tüm vadeler
Euro mevduatı%1,64Tüm vadeler

Büyük rakamlar TCMB’nin yayımladığı yıllık bileşik (efektif) ortalamadır; “basit” değer, bankaların vade için ilan ettiği yıllık faiz biçimine çevrilmiş halidir.

Net faiz getirisi hesaplama

Faiz alanına bankanın sana teklif ettiği yıllık oranı yazabilirsin; vade seçince TCMB ortalamasının basit faiz karşılığı gelir. Stopaj vadeye göre otomatik uygulanır.

Son haftalarda mevduat faizleri

Hafta (Cuma)1 aya kadar3 aya kadar6 aya kadar1 yıla kadarTL toplamDolarEuro
16 Ekim 2026%42,74%43,22%42,53%41,22%42,88%2,79%1,64
9 Ekim 2026%42,88%43,20%42,23%41,27%42,94%2,80%1,55
2 Ekim 2026%43,11%43,79%43,14%40,28%43,30%2,93%1,53
25 Eylül 2026%43,20%43,77%43,17%39,81%43,35%2,73%1,39
18 Eylül 2026%43,37%44,02%43,42%39,93%43,56%2,75%1,55
11 Eylül 2026%43,92%43,90%43,73%38,86%43,90%2,72%1,52
4 Eylül 2026%44,48%44,37%43,26%41,16%44,37%2,80%1,45
28 Ağustos 2026%44,81%44,79%43,47%41,89%44,76%2,75%1,44
21 Ağustos 2026%46,13%47,14%45,40%42,57%46,42%2,66%1,43
14 Ağustos 2026%46,04%47,40%45,01%40,94%46,46%2,50%1,44
7 Ağustos 2026%46,19%47,91%45,34%42,33%46,64%2,72%1,62
31 Temmuz 2026%46,25%47,70%44,78%43,12%46,65%2,68%1,49
24 Temmuz 2026%46,53%47,83%46,52%44,54%46,92%2,58%1,47

Yıllık bileşik oranlar.

Mevduat faizi enflasyonu geçiyor mu?

Aylık ortalama 3 aya kadar vadeli TL mevduat faizi ve bu vadeyle bir yıl boyunca yenilenen mevduatın stopaj sonrası getirisi, aynı ayın yıllık TÜFE’siyle karşılaştırıldı.

Ay3 ay faiz (bileşik)Stopaj sonrası yıllıkYıllık enflasyonReel getiri
Ekim 2026%43,40%34,95––
Eylül 2026%44,02%35,43%29,73%4,39
Ağustos 2026%46,81%37,63%31,51%4,66
Temmuz 2026%48,15%38,68%31,75%5,26
Haziran 2026%49,34%39,62%32,11%5,68
Mayıs 2026%48,84%39,22%32,61%4,98
Nisan 2026%48,89%39,26%32,37%5,21
Mart 2026%45,58%36,66%30,87%4,43
Şubat 2026%44,66%35,94%31,53%3,35
Ocak 2026%45,51%36,61%30,65%4,56
Aralık 2025%46,64%37,49%30,89%5,04
Kasım 2025%47,86%38,45%31,07%5,63
Ekim 2025%49,59%39,81%32,87%5,23
Eylül 2025%50,41%40,45%33,29%5,37
Ağustos 2025%51,95%41,66%32,95%6,55
Temmuz 2025%56,63%45,32%33,52%8,84
Haziran 2025%58,66%46,90%35,05%8,78
Mayıs 2025%58,79%47,01%35,41%8,57
Nisan 2025%55,15%44,17%37,86%4,58
Mart 2025%51,23%41,10%38,10%2,17
Şubat 2025%52,10%41,78%39,05%1,96
Ocak 2025%54,72%43,83%42,12%1,20
Aralık 2024%59,35%47,44%44,38%2,12
Kasım 2024%59,09%47,24%47,09%0,10

Stopaj sonrası getiri bugünkü %17,5 stopajla hesaplanmıştır; geçmişte stopaj oranları farklıydı.

Yıllara göre ortalama mevduat faizi

YılTL mevduat (toplam)3 aya kadar TLDolar mevduatıYıl sonu enflasyon
2026%45,60%46,66%2,23–
2025%51,23%52,88%1,86%30,89
2024%54,65%59,01%1,76%44,38
2023%28,69%35,70%2,53%64,77
2022%16,40%19,04%1,89%64,27
2021%17,13%18,09%0,92%36,08
2020%9,79%10,69%1,11%14,60
2019%18,06%18,71%2,65%11,84
2018%16,97%18,04%3,51%20,30
2017%11,29%12,31%2,66%11,92
2016%10,26%11,10%2,00%8,53
2015%9,86%10,54%1,70%8,81
2014%9,27%9,86%1,89%8,17
2013%7,05%7,74%2,14%7,40
2012%9,20%9,84%3,00%6,16
2011%8,24%9,01%3,00%10,45
2010%8,18%8,93%2,12%6,40
2009%10,91%11,65%2,44%6,53
2008%17,43%18,28%3,64%10,06
2007%17,80%18,26%4,58%8,39
2006%16,52%17,08%4,19%9,65

Mevduat faizi nasıl hesaplanır?

Bankalar mevduat faizini yıllık basit faiz olarak ilan eder ve vadedeki gün sayısına göre işletir. Faiz geliri üzerinden banka stopaj keser; kalan tutar net getiridir.

Net getiri = Tutar × Yıllık faiz ÷ 100 × Gün ÷ 365 × (1 − Stopaj oranı)

100.000 ₺, yıllık %37,60, 92 gün: brüt faiz 100.000 × 37,60 ÷ 100 × 92 ÷ 365 = 9.476,64 ₺. %17,5 stopaj düşülünce net getiri 7.818,23 ₺.

TCMB ise ortalamaları, vade sonunda faizin anaparaya eklenip aynı oranla bir yıl boyunca yenilendiği varsayımıyla yıllık bileşik olarak yayımlar. Çevirme formülü:

Basit faiz = ((1 + Bileşik faiz)Gün ÷ 365 − 1) × 365 ÷ Gün

TL mevduatta stopaj oranları

VadeStopaj
Vadesiz, ihbarlı ve 6 aya kadar%17,5
6 aydan 1 yıla kadar%15
1 yıldan uzun%10

Dolar ve euro gibi döviz mevduatlarında stopaj daha yüksektir. Oranlar Cumhurbaşkanı kararıyla sık değiştiği için hesap açmadan önce bankana da sor.

Bu veriler ne anlatır?

TCMB her hafta bankaların o hafta yeni açtığı mevduat hesaplarına uyguladığı faizlerin tutara göre ağırlıklı ortalamasını yayımlar. Bu yüzden piyasadaki gerçek faiz seviyesini en iyi gösteren veridir; tek bir bankanın vitrin oranı değildir. Kredi tarafı için kredi faiz oranlarına, paranın alım gücü için enflasyon hesaplamaya bak.

Sıkça sorulan sorular

Mevduat faizi şu an ne kadar?

TCMB verisine göre 16 Ekim 2026 haftasında bankalar yeni açılan 3 aya kadar vadeli TL mevduata ortalama yıllık bileşik %43,22 faiz uyguladı. Bu, bankaların ilan ettiği biçimde (basit faiz) yaklaşık %37,60 demektir.

100.000 TL’nin 3 aylık faiz getirisi ne kadar?

Ortalama oranla 92 günlük mevduatta brüt faiz 9.477 TL, %17,5 stopaj kesildikten sonra net getiri yaklaşık 7.818 TL olur.

Mevduat faizinden ne kadar stopaj kesilir?

TL mevduatta 6 aya kadar vadede %17,5, 1 yıla kadar %15, 1 yıldan uzun vadede %10 stopaj kesilir (Cumhurbaşkanı Kararı 10041; 31 Aralık 2026’e kadar geçerli). Stopaj banka tarafından kesildiği için ayrıca beyanname verilmez.

TCMB oranı neden bankanın ilan ettiği orandan farklı?

İki neden var. TCMB ortalamaları yıllık bileşik faizdir, bankalar ise basit faiz ilan eder; 3 aylık vadede bileşik %43,22 basit %37,60’e denk gelir. Ayrıca ortalama, tüm bankalarda açılan mevduatların tutara göre ağırlıklı ortalamasıdır; kampanya oranları daha yüksek, düşük tutarlı hesaplar daha düşük olabilir.

Reel faiz nedir?

Reel faiz, faiz getirisinin enflasyondan arındırılmış halidir: (1 + net faiz) ÷ (1 + enflasyon) − 1. Pozitifse paranın alım gücü artıyor, negatifse azalıyor demektir.

Kaynak: TCMB haftalık faiz istatistikleri (bankalarca açılan mevduatlara uygulanan ağırlıklı ortalama faiz oranları, akım, yıllık bileşik %), EVDS üzerinden. Bankanın sana sunduğu oran farklı olabilir; bu sayfa yatırım tavsiyesi değildir. Veriler en son 30 Ekim 2026 tarihinde kontrol edildi.